
Dziecko ma prawo być sobą.
Ma prawo do popełniania błędów.
Ma prawo do posiadania własnego zdania.
Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.
Janusz Korczak
Nauka zgodna z potrzebami dziecięcego mózgu
Mózg dziecka do efektywnego uczenia się potrzebuje doświadczać, eksperymentować, tworzyć, dotykać i ruszać się. Dlatego szczególnie bliskie są nam metody i podejścia zgodne z dzisiejszą wiedzą o tym jak uczy się mózg.
W naszej praktyce edukacyjnej inspirujemy się:
Metodą projektową
Pedagogiką Celestyna Freineta
Planem Daltońskim
Pedagogiką przygody
Dziecięcą Matematyką
Pomocami Marii Montessori
Regularnie prowadzimy zajęcia w terenie, wykorzystujemy elementy edukacji leśnej i stosujemy ocenianie kształtujące, które wspiera proces uczenia się.
Uczenie się w relacji
Wiemy, że dzieci uczą się w relacji – z nauczycielem, któremu ufają oraz w klasie, w której czują się bezpieczne. Dlatego dużo wysiłku wkładamy w zintegrowanie klasy, w rozwój społeczny dzieci oraz zbudowanie relacji między każdym dzieckiem a jego nauczycielami i tutorami.
Pragniemy, aby nawet podczas realizacji podstawy programowej, podejmować działania sprzyjające nauce współpracy i wzajemnej pomocy między uczniami. Naszym celem jest stworzenie zespołu, w którym każdy uczeń jest znany, akceptowany i doceniany. Wierzymy, że takie podejście nie tylko wspiera dobrostan emocjonalny dzieci, ale również znacząco podnosi efektywność procesu uczenia się.
Program Me&You – rozwój inteligencji emocjonalnej
Podczas zajęć w ramach autorskiego przedmiotu Me&You, w sposób dostosowany do wieku, rozwijamy:
Inteligencję emocjonalną dzieci
Odporność psychiczną i elastyczność
Umiejętność rozumienia innych
Zdolności komunikacyjne i współpracy
Umiejętność pracy z błędem i porażką
Pomagamy uczniom poznawać siebie – swoje predyspozycje, mocne strony i możliwości. Co więcej, systematycznie ćwiczymy krytyczne myślenie oraz kreatywność, umiejętności niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie.
Nauki przyrodnicze i ścisłe – inspirujące odkrywanie świata
Chcemy zakochać dzieci w naukach ścisłych i przyrodniczych. Nasz program zakłada rozszerzone podejście do tych dziedzin, co pozwala na realizację ciekawych, zintegrowanych projektów obejmujących kilka przedmiotów.
Nasze podejście do nauk przyrodniczych charakteryzuje:
Uczenie przez eksperymentowanie
Samodzielne przeprowadzanie badań przez uczniów
Wyciąganie wniosków zamiast podawania gotowej wiedzy
Integracja treści z różnych przedmiotów w ramach projektów
Stosowane przez nas metody sprawiają, że nauki przyrodnicze stają się dostępne i interesujące dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich naturalnych predyspozycji. Sam sposób prowadzenia działań projektowych wzmacnia u każdego ucznia myślenie krytyczne i badawcze, pobudzając jednocześnie naturalną ciekawość i radość z odkrywania.
Język angielski – droga do dwujęzyczności
W Open Wings oferujemy rozszerzoną podstawę programową w zakresie języka angielskiego. Codzienne lekcje prowadzone są po angielsku, metodami aktywnymi i z wykorzystaniem odpowiednich podręczników. Dodatkowo dążymy do realizacji niektórych przedmiotów w całości po angielsku.
Kontakt z językiem angielskim zapewniamy poprzez:
Codzienne lekcje prowadzone metodami aktywnymi
Realizację wybranych przedmiotów po angielsku
Obecność nauczyciela angielskojęzycznego podczas zajęć świetlicowych
Angielskojęzyczne projekty, aktywności STEAM, zajęcia kulinarne i plastyczne
Komunikację w języku angielskim podczas wycieczek i wybranych lekcji
Dzięki temu podejściu dzieci przyswajają język angielski metodą immersji (zanurzenia językowego), co stanowi naturalną drogę do dwujęzyczności, którą uczniowie osiągają do końca nauki w naszej szkole podstawowej.

Szkoły powinny odznaczać się postawą wspomagającą i czynić wszystko, aby dziecko mogło przezwyciężyć trudności i zaspokoić swoją potrzebę mocy.
Celestyn Freinet